Gyógymasszázs

Gyógymasszázs élettani hatásai
Az emberi testet érő mechanikai ingerek közvetlen és közvetett úton befolyásolják a szövetek működését. Hatásuk elsősorban helyi: közvetlenül befolyásolják a vénás- és nyirokkeringést, valamint közvetetten hatnak az artériás keringésre és izomtónusra.
Közvetlen hatások
A vénás- és nyirokkeringés befolyásolása.
A bőr külső felszínén alkalmazott kompressziós ingerek növelik az izom kontrakcióját, és ezen keresztül a szöveti nyomást is. Ezzel az izmok között futó vénákban a vénás nyomást emeli, ami a keringés fokozódásához vezet (pumpa effektus).
A váltakozó erősségű kompresszió a nyirokkeringés gyorsulását segíti, az intersticiális folyadék térfogatának csökkenését, a pangásos vizenyő felszívódását fokozza. Ilyenkor a bőrfelszín kipirul, a feszes, letapadt és görcsös izomtónus felszabadul a nyomás, fájdalom alól, ennek hatására ellazul a beteg, és fájdalma csökken, végül megszűnik.
A végtagokban lévő pangásos vizesedés (ödémásodás) érzékelhetően csökken, ezáltal megkönnyebbülnek a végtagok, a nyirokáramlás felszabadul és intenzív méregtelenítő folyamat indul meg a szervezetben.
Közvetett hatások
Mechanikai ingerre a szövetekben vazoaktív anyagok szabadulnak fel (pl. hisztamin, bradykinin), melyek az erek falában lévő simaizomrostokat ellazítva az erteriollák tágulását eredményezik. Ezzel a bőr és bőr alatti kötőszövet, harántcsíkolt izmok oxigén és tápanyagellátását javítja.
Nagy szerepe van a tejsav elszállításában, különösen a gyulladásos mozgásszervi betegségeknél.
Hatására lényegesen bonyolultabb folyamatok mennek végbe szervezetünkben, miközben a méregtelenítő és kiválasztó szervrendszerre is jótékonyan hat.
Növeli a csontokban és ízületekben a tápanyag ellátottságot, az idegrendszerre (lymbikus lebenyre) nyugtatólag hat a kezelés.
Javítja a motorikus idegi összeköttetést a szervezetben, amelynek hatására a beteg mozgása könnyebbé és lazábbá válik, ugyanakkor stabilabbá is.
Részletek: https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/12989/gyogymasszazs-terapias-fontossaga